UIL releases new football, basketball districts

AUSTIN, Texas - Texas high schools have new football and basketball districts under new boundaries released Monday by the University Interscholastic League.
The UIL realigns districts every two years based on enrollment figures, which can lead to shuffling of teams and a breakup of longtime district rivals.
The districts take effect starting with the 2014 high school football season.
Most schools already knew where they would play because the UIL announced enrollment cutoff figures in December, but the final announcement often still bring a few surprises.
This year's realignment includes reclassifying the largest schools as Class 6A. Schools now playing six-man football will move up to Class 1A.

UIL realignment list for 6A football, basketball


District 1 - EP Americas, EP Coronado, EP Eastwood, EP El Dorado, EP Franklin, EP Montwood, EP Socorro.

District 2 - Amarillo, Amarillo Tascosa, Lubbock Coronado, Lubbock Monterey, Wolfforth Frenship.

District 3 - Abilene, Midland, Midland Lee, Odessa, Odessa Permian, San Angelo Central.

District 4 - Arlington, Arlington Bowie, Arlington Houston, Arlington Lamar, Arlington Martin, FW Paschal, FW Young Womens Leadership (basketball only), North Crowley, Weatherford.

District 5 - Denton Guyer, Denton Ryan, Keller, Keller Central, Keller Fossil Ridge, Keller Timber Creek, Northwest, Northwest Nelson.

District 6 - Allen, Lewisville, Lewisville Flower Mound, Lewisville Hebron, Lewisville Marcus, McKinney Boyd, Plano, Plano East, Plano West.

District 7 - Colleyville Heritage, Coppell, Euless Trinity, Haltom City, Hurst Bell, North Richland Hills Richland, Southlake Carroll.

District 8 - Cedar Hill, DeSoto, Duncanville, Grand Prairie, Mansfield, Midlothian, South Grand Prairie.


District 9 - Carrollton Turner, Dallas Jesuit, Dallas Skyline, Dallas Sunset, Dallas White, Irving, Irving MacArthur, Irving Nimitz.

District 10 - Dallas Highland Park, Mesquite, Mesquite Horn, North Mesquite, Richardson, Richardson Berkner, Richardson Lake Highlands, Richardson Pearce.

District 11 - Garland, Garland Lakeview Centennial, Garland Naaman Forest, Garland Rowlett, Garland Sachse, North Garland, Rockwall, Tyler Lee.

District 12 - Belton, Copperas Cove, Killeen, Killeen Ellison, Killeen Harker Heights, Killeen Shoemaker, Waco Midway.

District 13 - Leander Rouse, Pflugerville, Pflugerville Hendrickson, Round Rock, Round Rock Cedar Ridge, Round Rock McNeil, Round Rock Stony Point, Round Rock Westwood.

District 14 - Austin, Austin Akins, Austin Anderson, Austin Bowie, Lake Travis, Austin Westlake, Buda Hays, Del Valle, Kyle Lehman.

District 15 - Klein, Klein Collins, Klein Forest, Klein Oak, Montgomery, Spring, Spring DeKaney, Spring Westfield.

District 16 - Conroe, Conroe Oak Ridge, The Woodlands, The Woodlands College Park, Humble Atascocita, Humble Kingwood, Humble Summer Creek.


District 17 - Cypress Creek, Cypress Fairbanks, Cypress Falls, Cypress Lakes, Cypress Ranch, Cypress Ridge, Cypress Springs, Cypress Woods, Houston Jersey Village, Houston Langham Creek.

District 18 - Aldine, Houston Benjamin Davis Sr., Aldine Eisenhower, Aldine MacArthur, Houston Memorial, Aldine Nimitz, Houston Northbrook.

District 19 - Houston Strake Jesuit, Katy, Katy Cinco Ranch, Katy Mayde Creek, Katy Morton Ranch, Katy Seven Lakes, Katy Taylor, Katy Tompkins.

District 20 - Houston Bellaire, Houston Chavez, Houston Lamar, Houston Math Sci. & Tech, Houston Milby, Houston Reagan, Houston Westbury, Houston Westside.

District 21 - Baytown Sterling, Beaumont West Brook, Channelview, Deer Park, Galena Park North Shore, La Porte, Port Arthur Memorial.

District 22 - Alvin, Pasadena Dobie, Pasadena, Pasadena Rayburn, Pasadena South Houston, Pearland, Pasadena Memorial, Manvel, Pearland Dawson.

District 23 - Alief Elsik, Alief Hastings, Fort Bend Austin, Fort Bend Clements, Fort Bend Dulles, Fort Bend Hightower, Fort Bend Kempner, Alief Taylor, Fort Bend Travis.

District 24 - Dickinson, Clute Brazoswood, Friendswood Clear Brook, Friendswood, Houston Clear Lake, League City Clear Creek, League City Clear Springs, League City Clear Falls.


District 25 - Converse Judson, Comal Canyon, New Braunfels, Schertz Clemens, Smithson Valley, Cibolo Steele, SA Wagner.

District 26 - SA Churchill, SA Lee, SA MacArthur, SA Madison, SA Reagan, SA Roosevelt, SA Johnson.

District 27 - SA Northside Clark, SA Northside Holmes, SA Northside Jay, SA Northside Marshall, SA Northside O'Connor, SA Northside Taft, SA Northside Warren, SA Northside Stevens, SA Northside Brandeis, SA Northside Brennan.

District 28 - CC Carroll, CC King, CC Ray, SA East Central, SA Southwest, South San Antonio.

District 29 - Del Rio, Eagle Pass, Laredo Alexander, Laredo United, Laredo United South, Laredo Johnson.

District 30 - La Joya, McAllen, McAllen Memorial, McAllen Rowe, Mission, La Joya Juarez-Lincoln, La Joya Palmview.

District 31 - Edinburg North, Edinburg, PSJA Memorial, PSJA North, Weslaco, Edinburg Economedes, Weslaco East.

District 32 - Brownsville Hanna, Brownsville Lopez, Brownsville Rivera, Harlingen South, Harlingen, Los Fresnos, San Benito, Brownsville Memorial.

UIL realignment list for 5A football, basketball          


District 1 - Canutillo, EP Andress, EP Austin, EP Bowie, EP Burges, El Paso, EP Irvin, EP Jefferson, EP Chapin.

District 2 - EP Bel Air, EP Del Valle, EP Hanks, EP Parkland, EP Riverside, EP Ysleta, Clint Horizon, EP Harmony Science Academy (basketball only), EP Eastlake.

District 3 - Amarillo Caprock, Amarillo Palo Duro, Canyon, Canyon Randall, Dumas, Hereford.

District 4 - Abilene Cooper, Lubbock Cooper, Lubbock, Plainview, San Angelo Lake View.

District 5 - Azle, Denton, FW Boswell, White Settlement Brewer, Wichita Falls, WF Rider, Saginaw, FW Chisholm Trail.

District 6 - FW Carter-Riverside, FW Dunbar, FW Eastern Hills, FW Polytechnic, Grapevine, Lake Dallas, North Richland Hills Birdville.

District 7 - FW Arlington Heights, FW North Side, FW South Hills, FW Southwest, FW Trimble Tech, FW Western Hills, FW Wyatt.

District 8 - Aledo, Burleson, Cleburne, Crowley, Everman, Granbury, Joshua, Burleson Centennial.


District 9 - Frisco, Lewisville The Colony, Little Elm, Frisco Centennial, Frisco Wakeland, Frisco Liberty, Frisco Heritage, Frisco Lone Star, Frisco Independence.

District 10 - Denison, McKinney, Prosper, Sherman, Wylie, McKinney North, Lucas Lovejoy, Wylie East.

District 11 - Carrollton Creekview, Carrollton Smith, Dallas Adams, Dallas Hillcrest, Dallas Jefferson, North Dallas, Dallas Wilson, Dallas Conrad.

District 12 - Forney, South Garland, Mesquite Poteet, West Mesquite, Royse City, Terrell, Rockwall-Heath, North Forney.

District 13 - Dallas Adamson, Dallas Kimball, Dallas Molina, Dallas Samuell, Dallas South Oak Cliff, Dallas Spruce, Dallas Seagoville.

District 14 - Lancaster, Red Oak, Waxahachie, Mansfield Summit, Arlington Seguin, Mansfield Timberview, Mansfield Legacy, Mansfield Lake Ridge.

District 15 - Greenville, Hallsville, Longview, Longview Pine Tree, Marshall, Mount Pleasant, Sulphur Springs, Texarkana Texas.

District 16 - Corsicana, Ennis, Jacksonville, Lindale, Lufkin, Nacogdoches, Tyler, Whitehouse.


District 17 - Elgin, Hutto, Manor, Pflugerville Connally, Temple, Waco, Waco University.

District 18 - Bryan, A&M Consolidated, Conroe Caney Creek, Huntsville, Livingston, Willis, Bryan Rudder, College Station.

District 19 - Brenham, Houston Spring Woods, Houston Stratford, Magnolia, Tomball, Waller, Magnolia West, Tomball Memorial.

District 20 - Houston Austin, Houston Davis, Houston Lee, Houston Madison, Houston Sharpstown, Houston North Forest, Houston Waltrip, Houston Yates.

District 21 - Crosby, Dayton, Galena Park, Sheldon King, Humble, Barbers Hill, New Caney, Humble Kingwood Park, New Caney Porter.

District 22 - Baytown Lee, Beaumont Central, Beaumont Ozen, Lumberton, Nederland, Port Neches-Groves, Vidor, Baytown Goose Creek Memorial.

District 23 - Galveston Ball, Santa Fe, Fort Bend Elkins, Fort Bend Willowridge, Texas City, Fort Bend Bush, Fort Bend Marshall, Fort Bend Ridge Point.

District 24 - Angleton, Port Lavaca Calhoun, Rosenberg Lamar Consolidated, Rosenberg Terry, Richmond Foster, Richmond George Ranch.


District 25 - Cedar Park, Dripping Springs, Georgetown, Leander, Marble Falls, Cedar Park Vista Ridge, Austin Vandegrift, Georgetown East View.

District 26 - Austin Crockett, Austin LBJ, Austin Eastside Memorial (basketball only), Austin Lanier, Austin McCallum, Austin Reagan, Austin William Travis, Bastrop, Bastrop Cedar Creek.

District 27 - Floresville, Kerrville Tivy, Lockhart, SA Alamo Heights, SA Kennedy, SA Memorial, San Marcos, Seguin, Boerne Champion.

District 28 - SA Brackenridge, SA Burbank, SA Edison, SA Fox Tech (basketball only), SA Harlandale, SA Highlands, SA Houston, SA Jefferson, SA Lanier, SA McCollum.

District 29 - Castroville Medina Valley, Laredo Cigarroa, Laredo Martin, Laredo Nixon, SA Southside, Somerset, Uvalde, Eagle Pass Winn.

District 30 - Alice, CC Calallen, CC Flour Bluff, CC Miller, CC Moody, CC Tuloso-Midway, Gregory-Portland, Victoria East, Victoria West.

District 31 - Mission Sharyland, Pharr Valley View, Rio Grande City, Roma, Mission Memorial, Edinburg Vela, Sharyland Pioneer.

District 32 - Brownsville Pace, Brownsville Porter, Donna, Edcouch-Elsa, Mercedes, PSJA, PSJA Southwest, Donna North.

comments powered by Disqus