AUSTIN, Texas -

Texas high schools have new football and basketball districts under new boundaries released Monday by the University Interscholastic League.
    
The UIL realigns districts every two years based on enrollment figures, which can lead to shuffling of teams and a breakup of longtime district rivals.
    
The districts take effect starting with the 2014 high school football season.
    
Most schools already knew where they would play because the UIL announced enrollment cutoff figures in December, but the final announcement often still bring a few surprises.
    
This year's realignment includes reclassifying the largest schools as Class 6A. Schools now playing six-man football will move up to Class 1A.

UIL realignment list for 6A football, basketball

REGION I

District 1 - EP Americas, EP Coronado, EP Eastwood, EP El Dorado, EP Franklin, EP Montwood, EP Socorro.

District 2 - Amarillo, Amarillo Tascosa, Lubbock Coronado, Lubbock Monterey, Wolfforth Frenship.

District 3 - Abilene, Midland, Midland Lee, Odessa, Odessa Permian, San Angelo Central.

District 4 - Arlington, Arlington Bowie, Arlington Houston, Arlington Lamar, Arlington Martin, FW Paschal, FW Young Womens Leadership (basketball only), North Crowley, Weatherford.

District 5 - Denton Guyer, Denton Ryan, Keller, Keller Central, Keller Fossil Ridge, Keller Timber Creek, Northwest, Northwest Nelson.

District 6 - Allen, Lewisville, Lewisville Flower Mound, Lewisville Hebron, Lewisville Marcus, McKinney Boyd, Plano, Plano East, Plano West.

District 7 - Colleyville Heritage, Coppell, Euless Trinity, Haltom City, Hurst Bell, North Richland Hills Richland, Southlake Carroll.

District 8 - Cedar Hill, DeSoto, Duncanville, Grand Prairie, Mansfield, Midlothian, South Grand Prairie.

REGION II

District 9 - Carrollton Turner, Dallas Jesuit, Dallas Skyline, Dallas Sunset, Dallas White, Irving, Irving MacArthur, Irving Nimitz.

District 10 - Dallas Highland Park, Mesquite, Mesquite Horn, North Mesquite, Richardson, Richardson Berkner, Richardson Lake Highlands, Richardson Pearce.

District 11 - Garland, Garland Lakeview Centennial, Garland Naaman Forest, Garland Rowlett, Garland Sachse, North Garland, Rockwall, Tyler Lee.

District 12 - Belton, Copperas Cove, Killeen, Killeen Ellison, Killeen Harker Heights, Killeen Shoemaker, Waco Midway.

District 13 - Leander Rouse, Pflugerville, Pflugerville Hendrickson, Round Rock, Round Rock Cedar Ridge, Round Rock McNeil, Round Rock Stony Point, Round Rock Westwood.

District 14 - Austin, Austin Akins, Austin Anderson, Austin Bowie, Lake Travis, Austin Westlake, Buda Hays, Del Valle, Kyle Lehman.

District 15 - Klein, Klein Collins, Klein Forest, Klein Oak, Montgomery, Spring, Spring DeKaney, Spring Westfield.

District 16 - Conroe, Conroe Oak Ridge, The Woodlands, The Woodlands College Park, Humble Atascocita, Humble Kingwood, Humble Summer Creek.

REGION III

District 17 - Cypress Creek, Cypress Fairbanks, Cypress Falls, Cypress Lakes, Cypress Ranch, Cypress Ridge, Cypress Springs, Cypress Woods, Houston Jersey Village, Houston Langham Creek.

District 18 - Aldine, Houston Benjamin Davis Sr., Aldine Eisenhower, Aldine MacArthur, Houston Memorial, Aldine Nimitz, Houston Northbrook.

District 19 - Houston Strake Jesuit, Katy, Katy Cinco Ranch, Katy Mayde Creek, Katy Morton Ranch, Katy Seven Lakes, Katy Taylor, Katy Tompkins.

District 20 - Houston Bellaire, Houston Chavez, Houston Lamar, Houston Math Sci. & Tech, Houston Milby, Houston Reagan, Houston Westbury, Houston Westside.